وبلاگ دانشجویان روابط عمومی
 
دانشگاه جامع علمی و کاربردی واحد 18

جلسه چهارم ـ ۹۱/۵/۲۱ ـ استاد جعفری


زمینه‌های تخصصی حقوق ارتباطات

متخصصین حقوق ارتباطات به دنبال طبقه‌بندی پرفسور «فرنان ترو» بنیانگذار و استاد فقید مؤسسه مطبوعاتی دانشگاه پاریس در قلمرو این رشته حقوق پنج زمینه زیر را مورد بررسی قرار دادند:

1- مقررات حقوقی تأسیس و اداره مؤسسات ارتباطی:

در این مقوله وضعیت حقوقی مؤسسات ارتباطی بررسی می‌شود. مباحثی مانند آزادی بیان، آزادی اطلاعات، چگونگی تأسیس خبرگزاریها و نحوه تأسیس مطبوعات، فرستنده‌های رادیویی و تلویزیونی، شبکه‌ها و سرویس‌های ارتباطات راه دور و مقررات خاص هر کدام از آنها با توجه به ضرورت یا عدم ضرورت کسب اجازه فعالیت از دولت، شوراها یا کمیسیونهای نظارت کننده بر تأسیسات و فعالیتهای مؤسسات ارتباط رادیویی و تلویزیونی و ارتباطات راه دور و یا رایانه‌ای در این حوزه بررسی می‌گردد.

 2- مقررات حقوقی حاکم بر محتوای انتشار:

این شاخه که به مقررات و قوانین مربوط به محتوای پیامهای ارتباطی و انتشار آنها اختصاص یافته به موضوعاتی مانند ممنوعیت سانسور، ممنوعیت توقیف یا تعطیلی خودسرانه روزنامه‌ها و فیلم‌های سینمایی، جلوگیری از پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و همچنین استثناها و محدودیت‌های آزادی انتشار پیام‌ها، جرائم مطبوعاتی و ارتباطی و نحوه رسیدگی و دادرسی ویژه آنها مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد.

3- مقررات حقوقی حرفه روزنامه‌نگاری و سایر حرفه‌های ارتباطی:

در این حوزه حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران مانند تعریف قانونی روزنامه‌نگار و حوزه شمول این تعریف، مقررات صدور کارت هویت برای حرفه روزنامه‌نگاری، پیام جمعی کار روزنامه نگار مثل مقررات ورود به این حرفه و امتیازات مادی و معنوی کار روزنامه‌نگاری، برکناری، استعفاء، بیمه، بازنشستگی روزنامه‌نگار و همچنین مقررات اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و شورای مطبوعاتی یا رسانه‌ای ناظر بر حفظ آزادی بیان و اطلاعات رعایت ضابطه‌های علمی و حرفه‌ای روزنامه‌نگار و حمایت از اصول اخلاقی این حرفه، مشارکت روزنامه‌نگاران و حمایت از اصول ارتباط جمعی و مشارکت روزنامه نگاران در مالکیت مدیریت مؤسسات ارتباط جمعی و حقوق خلق آثار ادبی و هنری در حرفه روزنامه نگاری و همچنین حمایت بین‌المللی از استقلال و امنیت روزنامه‌نگاران در این حوزه بررسی می‌گردد.

4- مقررات حقوقی مالکیت معنوی:

در شاخه مالکیت معنوی مباحثی مانند مقررات مربوط به آثار فکری موردحمایت حقوقی و از جمله شرایط کلی آنها و همچنین شرایط اختصاصی آثار مختلف مثل عکس‌ها، تصاویر و یا نرم‌افزارهای کامپیوتری و قوانین و مقررات مربوط به صاحبان آثار موردحمایت حقوقی بررسی و مطالعه می‌گردد. همچنین مقررات حاکم بر حقوق معنوی صاحبان اثر و حقوق احترام به خود اثر و چگونگی اعمال حقوق از طرف صاحبان آثار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

5- مقررات حقوقی بین‌المللی ارتباطات:

در این شاخه قوانین و مقررات حاکم بر فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها و فعالیتهای ارتباطی مورد بررسی قرار می‌گیرند. این مقررات از طریق ابزارهای حقوقی توسط نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای مانند مجمع عمومی سازمان ملل، اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور، سازمان یونسکو، سازمان جهانی مالکیت معنوی و شورای اتحادیه اروپایی تنظیم و وضع شده‌اند و در میان این مقررات اصولی مثل آزادی بیان و محدودیتهای آن و قواعد و مقررات فنی حاکم بر شبکه‌های ارتباطات دور و توزیع فرکانس‌ها و امواج رادیویی و مدارهای ماهواره‌ای و تلویزیونی و مقررات ارتباطات دور از طریق ماهواره و ارتباطات رایانه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 1391/07/04 توسط نصیری
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
  • قالب وبلاگ
  •